K-DramaK-Medya

10.000 Kuzey Koreli Öğrenci K-Drama İzledikleri İçin Kendilerini Teslim Ettiler

Kuzey Kore’nin buna karşı katı yasaları var.

Gukmin Ilbo tarafından yakın zamanda 10.000 Kuzey Koreli öğrencinin Güney Kore dizilerini ve filmlerini gizlice izledikleri için teslim olduklarını bildirildi. “Kuzey Kore’de birinin yakalanması ciddi bir suç olduğu için, bu öğrenciler cezayı hafifletmek umuduyla teslim oldular.” dendi.

Muhbire göre, yasaklanmış içeriği izledikleri için yaklaşık 10.000 öğrenci teslim olmuştu. Yaklaşık 5000 DVD oynatıcı da teslim edildi. Daha hafif bir ceza almak için, suçları Toplumsal Güvenlik Merkezi’ne veya Polis Karakoluna kabul edilebilir. Bir baskın sırasında veya başka bir şekilde yakalanırlarsa, cezaları daha ağır oluyor. Güney Kore içeriklerini izleyen veya Güney Kore fotoğraf ve kitaplarını bulunduranlar için 15 yıla kadar hapis cezası verilebilir. Güney Kore dili kullanılıyor ise 2 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

Kuzey Kore, vatandaşlarının tükettiği içerikleri sıkı bir şekilde denetlediği biliniyor. Güneyden gelen içeriğin yayılmasını ve izlenmesini kesinlikle yasaklıyorlar. Kuzey Kore lideri Kim Jung Un’un, Kuzey Kore’deki gençlerin gündelik kıyafetlerinie bile karışmaya başladığı söyleniyor.

Kaynak
koreaboo

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu