K-Medya

Yasama Soruşturma Ajansı “OTT ve Netflix Gibi Katma Değerli Telekomünikasyon Operatörleri Bangbang Fonu Koleksiyonunu İncelemeli” Dedi

Yayıncılık ve iletişim geliştirme fonunun (Bangbang Fonu) Netflix gibi küresel OTT’lerden toplanması gerektiği argümanı yasama organı altında gündeme getirildi.

Ulusal Meclis Yasama Soruşturma Ofisi 8 Aralık’ta, ‘ Mevzuat ve ‘Politika İyileştirme Görevleri’ raporunda, “Küresel OTT, Kore’de büyük karlar elde etmesine rağmen, yerli içerik endüstrisinin gelişimine fon gibi kamu kaynaklarına katkıda bulunmamakla eleştiriliyor.” yazdı.

Bangbang Fonu, yayın ve telekomünikasyon endüstrisini ve içerik üretimini teşvik etmek amacıyla karasal yayıncılar, genel programlama kanalları, haber kanalları ve telekomünikasyon şirketleri tarafından ödenen bir vergidir. Yayın şirketinin satış veya faaliyet karının belirli bir yüzdesi ve telekomünikasyon şirketi tarafından frekans tahsisi fiyatı Bangbang Fonu için kaynak olarak kullanılır.

Yayıncılık piyasası çevrimiçi olarak yeniden düzenlenirken, filmler ve yayın içerikleri OTT gibi platformlarda dağıtılırken, OTT şirketlerinin de bangbang fonları toplaması gerektiği tartışması birkaç yıldır devam ediyor.

21. Ulusal Meclis Kore Demokrat Partisi üyesi Lee Yong-bin de, kullanıcılardan ve katma değerli telekomünikasyon hizmet sağlayıcılarından kısmi katkı toplayarak bir Bangbang Fonu oluşturmak için ‘Yayıncılık ve İletişim Geliştirme Temel Yasası’nda belli bir satış seviyesi için bir değişiklik önerdi. Ancak bu yasalar yasalaşmamıştır.

Fransa Video Destek Fonu’nu (FSA) oluşturmuştur, bunu film desteği, video desteği ve yeni hizmet desteği için bir fon olarak kullanmaktadır. Fransa, video destek fonundan OTT satışlarının %2’sini toplayarak video vergisi uygular.

2016’da YouTube gibi ücretsiz OTT reklam satışlarına ve 2018’de Netflix ve Amazon Prime gibi ücretli OTT’lere video vergisi uygulamaya başladı.

Yasama Araştırma Ofisi şunları söyledi, “Ekonomik faydalar ve maliyetler dikkate alınarak özel bir politikanın hazırlanması gerektiğini söyledi.” Ayrıca, “Bangbang Fonu’nun tahsilatını OTT dahil katma değerli telekomünikasyon operatörlerine genişletme planının dikkate alınması gerektiğini.” önerdi.

Ayrıca, “Şu anda Bangbang Fonu’nun tahsilat konusu yayın şirketleri ve önemli telekomünikasyon hizmet sağlayıcıları ile sınırlıdır. Giriş engeli olmayan serbest rekabet piyasası, piyasa tekeli gücünün temeli olan yerli kullanıcı sayısı ve satış gibi belirli bir standardı aşan şirketlerin fon toplama hedefine dahil edilmesinin hukuki fizibilitesinin gözden geçirilmesi gerekmektedir.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu