K-Magazin

K-Pop Ajans Yöneticileri BTS’in Dünya Çapında Başarılı Olmasının Nedeniyle İlgili Görüşlerini Paylaştı

BTS’i sevmek için pek çok neden var, ancak başarılarının ardındaki ana faktör nedir?

Performanslarından kişiliklerine kadar BTS’i sevecek çok şey var. Ancak, grubun inanılmaz küresel başarısını tek bir temel faktöre indirgemek zorunda olsaydınız, bu ne olurdu? K-Pop ajansı direktörleri Yoon Seon Mi ve Yoon Ho Joon, BTS’in başarılı olmasının ana nedeni hakkındaki görüşlerini paylaşıyor.

Bu günlerde, Yoon Seon Mi ve Yoon Ho Joon, Kisum ve Filipinler merkezli grup 1st.One gibi solistlerin arkasındaki 2019’da kurulan FirstOne Entertainment’ın iş direktörleridir. Ancak ondan önce, Wonder Girls, 2PM ve Miss A gibi sanatçıların sorumluluğunu üstlenerek JYP Entertainment’ta birkaç yıl çalıştılar. YouTube’da AYO ile yeni bir “Comment Defenders” videosunda Yoon Seon Mi ve Yoon Ho Joon, BTS’i bu kadar büyük bir başarı haline getiren bir numaralı faktör hakkında uzman görüşlerini dile getirdiler.

BTS’in başarılı olmasının gerçek nedeni. Emin değilim… ne olduğunu düşünüyorsun?

– AYO izleyicisi

BTS, zayıf başarı hikayesiyle uzun süredir tanınıyor. Grubun çıkış yaptığı 2013 yılında, üç büyük ajansın grupları (JYP Entertainment, SM Entertainment ve YG Entertainment) en büyük başarıyı gördü. Böylelikle, Big Hit Entertainment (şimdi HYBE olarak biliniyor) gibi küçük bir ajanstan yükselebilmeleri her zaman bir harikaydı. Peki bunu nasıl yaptılar?

Yoon Ho Joon, “BTS ilk çıkış yaptığında TV’ye pek çıkmadılar” diye açıkladı. BTS’in çaylak döneminde, bir albümü tanıtmanın ana yolu, M Countdown ve Music Bank gibi müzik şovlarında performans sergilemekti. Ancak Yoon Ho Joon, TV kanallarının BTS gibi bilinmeyen bir grubun performans göstermesine izin vermek istemediğini söylüyor.

Müzik programlarına çıkmak zorundaydılar ama TV kanalları istemiyordu.

– Yoon Ho Joon

Aslında, birçok kıdemli ARMY’nin bildiği gibi, BTS’in ilk müzik şovu sahne alanını elde etmesinin tek yolu, başka bir grubun son dakikada ayrılmasıydı.

Yoon Ho Joon, BTS’in kendilerini tanıtmak için yeni bir medya biçimi seçmesi gerektiğini söyledi. Yoon Seon Mi, BTS’in çaylak döneminde “Sosyal medya aracılığıyla iletişim pek yaygın değildi” diyerek sözünü genişletti. Bugünlerde çoğu grubun hayranlarıyla konuşabilecekleri kendi Twitter veya Instagram hesapları var, ancak bu oldukça yeni bir gelişme.

Ancak bu BTS’i durdurmadı. Grubun ilk Twitter hesabı, daha çıkış yapmadan önce Aralık 2012’de açıldı. O andan itibaren üyeler, hayranlarıyla sosyal medya aracılığıyla sadece Korece değil İngilizce de sürekli iletişim kurdular.

Medyanın değişmesinin ardından, yine de ilk kez [BTS sosyal medyada iletişim kurdu].

– Yoon Seon Mi

Yoon Ho Joon ve Yoon Seon Mi’nin görüşlerine göre, BTS’in başarısına en büyük katkıyı hayranlarla olan bu tutkulu ve adanmış iletişim.

Yoon Seon Mi, “Eğilimi en hızlı şekilde benimsedikleri ve onu somutlaştırdıkları için onlar hakkında büyük bir fikrim var” dedi. Bunun üzerine yönetmen, BTS’in kişiliklerinin ve konseptinin “çevreyle uyumlu olduğunu” ve onları yıldız olmaya ittiğini açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu