Editörün Seçimi
Trend

BTS’den Uyarlanan Irkçılık Komedisi Yapan Şili Yayın Şirketi Özür Diledi

(Mexico City = Yonhap News) Muhabir Ko Mi-hye = Şilili bir TV komedi programı, BTS grubu hakkındaki ırkçı komedisi nedeniyle yurtiçi ve yurtdışında eleştirildikten sonra özür diledi.

Şilili bir hava dalgası kanalı olan Mega TV, komedi programını çevreleyen tartışmalara ilişkin 12 Nisan’da bir açıklama yayınlayarak, “Merhametimi ifade ediyorum ve kırılan herkesten özür dilerim” dedi.

Mega TV, “Herhangi bir topluluğa hakaret veya incitme niyeti olmadığını” vurgulayarak, “Gelişmeye, öğrenmeye ve dinlemeye devam edeceğiz” dedi.

Söz konusu program, Mega TV’nin 10’unda yayınlanan komedi programı “Mi Barrio”nun bir bölümüydü.

Bu talk-show’daki beş kişilik bir erkek grupla yapılan bir kurmaydı.

Ev sahibi tanıtım istediğinde, bir üye “Kim Jong-un” yanıtını verdi, ardından diğer üyeler “Kim Jong-DoS” (Dos, İspanyolca’da 2 numara) “Kim Jong-Tres” (Tres 3), “Kim Jong-Quatro 4) ve” Juan Carlos. “

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un adının İngilizce notasyonundaki “gümüş” (Un) ifadesinin İspanyolca ile aynı olması ve “1” anlamına gelmesinden yararlandı.

Sunucu tekrar gerçek isimlerinin ne olduğunu sorduğunda BTS’i taklit ettiklerini açıkça belirttiler ve sırayla V, Jungkook, Agust D, J-Hope ve Jin olduklarını söylediler.

Korece konuşup konuşamayacağı sorulduğunda, üyelerden sadece birinin konuşabildiğini söyledi ve bir kelime söylemesi istendiğinde Çince aksanlara benzer anlamsız kelimeleri özledi. Yorum istendiğinde başparmağını kaldırdı ve güldü ve “Aşı oldum” dedi.

Yayın yayınlandıktan sonra, Şili’deki BTS hayranları arasında eleştiriler yağmaya başladı. Taraftar olmayanlar da bunu Asya toplumunu uygunsuz bir şekilde karikatürleştiren ırkçılık olarak eleştirdiler.

Programa yönelik eleştiri “Irkçılık komedi değildir” etiketiyle sosyal medyaya yayıldı.

Şili’nin BTS hayranı “ARMY” de programa karşı Şili’nin yayın düzenleyicisi olan Ulusal TV Komisyonu’na (CNTV) 1000’den fazla şikayette bulundu.

Ertesi gün, yayıncı sadece ilkesel olarak sosyal medya üzerinden “Her türlü övgü ve eleştiriyi kabul edeceğim” diyerek yanıt verdi, ancak sonunda eleştiri arttığında boyun eğdi.

Bir ABD gazetesi olan New York Times (NYT) olayı şöyle bildirdi: “Sayısız BTS hayranının gücünü gösteriyor ve aynı zamanda ırkçılığın, özellikle de Asya ayrımcılığının hassasiyeti dünya çapında arttı.”

Geçen ayın sonlarında BTS, resmi Twitter hesabından Asyalılara yönelik nefreti durdurmaya çağırdı ve “Üzüntüden gerçekten kızgınım” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu