Editörün SeçimiK-MagazinK-Medya
Trend

Eğlence Şirketleri Hayatta Kalmak İçin Yeni Yollar Buluyor = Birleşme

Uzayan Corona 19 ile müzik endüstrisi büyük bir gerileme yaşıyor ve şarkıcılarla iş yapan eğlence şirketleri son zamanlarda bir dizi M&A (şirket birleşmeleri ve satın almaları) yoluyla değişmeye çalıştı.

Eğlence şirketleri arasında birleşme ve satın alma işlemleri genellikle uzun süredir yapılmaktadır. Mart ayında Kakao Page ile birleşmesini tamamlayan ve Kakao Entertainment olarak yeniden doğan Kakao M’nin çeşitli birleşme ve devralmalar yoluyla 7 oyuncu yönetim şirketi ve 4 müzik plak şirketi bulunmaktadır.

SM Entertainment , 2018’de oyuncu yönetim şirketi Keyeast, drama ve eğlence prodüksiyon şirketi FNC Add Culture’ı satın aldığını duyurdu. Bundan önce 2013 yılında SM Entertainment, dikkatleri üzerine çeken Woollim Entertainment’ın birleşmesi haberini gündeme getirdi.

Son zamanlarda müzik ve eğlence şirketlerinin birleşme ve devralma hareketleri dikkat çekiyor. 7 Nisan’da Mamamoo ve One Earth’ün ait olduğu RBW, B1A4, Oh My Girl ve On & Off’u içeren WM Entertainment’ı devralacağını duyurdu. RBW’ye göre, WM Entertainment’ın yeni ve eski hisseler de dahil olmak üzere hisselerinin% 70’inden fazlasını satın aldı ve bir yan kuruluşa dahil etti. Satın alma işleminden sonra bile, WM Entertainment mevcut yönetim sistemini kendi etiketiyle sürdürüyor.

Sanatçı yönetimi işi, içerik üretimi, marka pazarlama ajansı vb. İçeriklere dayalı olarak çeşitli işler yapan RBW, orijinal prodüksiyon bilgi birikimini ‘RBW Sanatçı Kuluçka Sistemi’ üzerinden kullanıyor ve WM Entertainment planlıyor ve üretiyor, albümler ve konserler planlıyor, arka tarafta iş yapıyor. İki şirketin son 10 yılda biriktirdiği içerik üretim yeteneklerinin birleştirilerek satışların çeşitlenmesi bekleniyor.

Kısa süre önce Big Hit Entertainment’ta adını değiştip HYBE yaparak , şirketler arasındaki stratejik ittifaklardaki en agresif adımı attı. Temmuz 2019’da HYBE, Arkadaşına ait olan Source Music ile birleşti ve Mayıs 2020’de Nu’est ve Seventeen’e ait Pledis Entertainment ile geçen yıl Kasım ayında Zico tarafından kurulan KOZ Entertainment’ı satın aldı. Burada Enhyphen, CJ ENM, Belip Lab ile ortak girişim aracılığıyla tanıtıldı.

Sonunda HYBE, 2 Nisan’da yaptığı bir duyuruda, Justin Bieber ve Ariana Grande’ye ait ABD’nin büyük markası Ithaca Holdings’in % 100’ünü devralacağını duyurdu. Tek başına birleşme ve satın alma ölçeği yaklaşık 1.000.000.000.000 (1 Trilyon) KRW’dur (7,285,000,000.00 TL). Bununla birlikte, rakipsiz sayıda YouTube abonesine sahip olan ve dünya çapında güçlü bir hayran kitlesi oluşturan BTS, Justin Bieber ve Ariana Grande, bir kap pirinç gibi yediler.

M&A gerçekleştiren göstericilerin durumu çok çeşitlidir. BTS’in başarısıyla birlikte hızla büyümeye devam eden HYBE, şirketin kâr yapısının BTS’e fazla yoğunlaşmasının bir zayıflığı olarak gösterildi. HYBE, BTS üyelerinin askeri görevi ve Corona 19 değişkenleri arasında çeşitli birleşme ve birleşmeler yoluyla kar yapısını stabilize etmeye odaklandı.

Tüm dünyaya yayılan Corona 19, M&A hareketini de ateşledi. Daha önce, Kore Müzik Plak Şirketi Endüstrisi Derneği, Corona 19 nedeniyle geçen yılın Şubat ayından Ekim ayına kadar performansları iptal etmesiyle meydana gelen hasar miktarını yaklaşık 1381,000,000,000 KRW (10,060,585,000.00 TL) olarak tahmin etmişti. Özellikle sadece Kore’de değil, yurtdışında da olağanüstü faaliyetlere sahip bir idol grubunun üyesi olan Entertainment, yurtdışı turları ve hayran buluşmaları için imkansız hale geldi ve karlarında keskin bir düşüşe neden oldu. HYBE ayrıca, BTS’in yurtdışı turları kesintiye uğradığından, önceki yılki performans bölümü satışlarından (111.100.000.000 KRW) (809,363,500.00 TL) % 98 düşüşle 3.400.000.000 KRW (24,769,000.00 TL) kaydetti.

Küçük ve orta ölçekli eğlence şirketlerine ne kadar çok giderseniz, performansın iptal edilmesinden kaynaklanan darbe o kadar büyük olur. Buna göre, bazı göstericiler, bu yıla kadar devam etmesi beklenen Corona 19 durumuna karşı koyma gücünü geliştirmek için M&A’da aktif hareketler gösteriyor.

Ayrıca, içerik platformlarının giderek çeşitlendiği ve içerik erişiminin genişlediği bir ortamda, çeşitli iş modelleri güvence altına alınabilir ve M&A yoluyla yeni işler teşvik edilebilir. Kendi etiketiyle, mevcut rengi korurken sözde ölçek ekonomisinin yansıtıcı faydalarından yararlanmaya çalışıyorlar.

Bir eğlence ajansı yetkilisi, K-pop eğlence şirketlerinin son birleşme ve satın alma hamlelerine ilişkin olarak NewsN’e şunları söyledi: “Birleşme ve satın almanın en büyük avantajı, yatırımı çekerek istikrarlı fonları güvence altına alabilmesidir. Bazı ajanslar listeyi akılda tutarak birleşme peşinde koşuyor. ”“ Büyük şirketlerle karşılaştırıldığında, küçük şirketler ünlülerinin sorunlarına bağlı olarak daha geniş bir değişken yelpazesine sahiptir. İstikrarı sağlamak için, M&A’nın gelecekte aktif olarak teşvik edilmesi bekleniyor. “

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu