K-Magazin

Japonya’da Tanıtım Yapmaları Yasaklanan Ünlüler

Çeşitli nedenlerden dolayı, bu ünlülerin Japonya’da tanıtım yapmaları yasaklandı. Hatta bazılarının Japonya’ya girmesi bile yasak.

1. Song Il Gook

2012 yılında Song Il Gook, 40 öğrenciyle birlikte Kore anakarasından Dokdo’ya yüzme esnasında yarışan oyuncunun Japonya’ya girmesi dışişleri bakan yardımcısı Tsuyoshi Yamaguchi tarafından milliyetçilik yaptığı gerekçesiyle yasaklandı.

Yanıt olarak Song Il Gook Twitter’a giderek hayranlarına “Japon dışişleri bakan yardımcısının söylediklerine yanıt olarak söyleyecek bir şeyim yok. Oğullarımın isimlerini söyleyeceğim: Daehan, Minguk, Mansae!” Korece’de çocuklarının isimlerinin sıralaması “Horray, Kore Cumhuriyeti!” Anlamına geliyor.

2. Lee Seung Chul

Şarkıcı Lee Seung Chul, eve zorla geri gönderilmeden önce karısıyla dört saat boyunca Japonya’nın Haneda havaalanında tutulduktan sonra Japonya’ya girişi yasaklandı. Çünkü Lee Seung Chul Dokdo’da koro olarak Kuzey Koreli sığınmacılarla bir konser verdi. Hem Japonya’nın hem de Kore’nin sahip olduğu ve tartıştığı bir ada olan Dokdo’da sahne aldı. Konser sırasında Dokdo’nun hem Güney hem de Kuzey Kore’ye ait olduğunu ilan etti. Bu, Japonya’nın şarkıcıyı yasaklamasına yol açtı.

3. HIGHLIGHT

BEAST olarak geçirdikleri günlerde, erkek grup Japonya’da sıcak sulara girdi. 2011 yılında HIGHLIGHT, Japonya’da bir defileye katıldı. Şaşırtıcı bir şekilde, çocuklardan önceden izinleri olmadığı halde kimono giymeleri istendi. Çocuklar, neden olarak Güney Kore’nin ulusal duyarlılığından söz ederek reddettiler. Ülkeden men edilmelerine eklenen bir diğer şey de Japon yayınlarında “Dokdo bizim adamız!” Gibi milliyetçi yorumlarda bulunmaktı.

4. Goo Hye Sun

Goo Hye Sun, 2021 Tayvan yapımı ‘Absolute Darling‘ dramasında rol aldı. Dizi Japonya’da yayınlandı ancak kısa süre sonra Goo Hye Sun ile röportaj paylaşıldıktan sonra ertelendi. Görüşme sırasında “Dokdo bizim toprağımızdır” dedi. Bu, oyuncunun ülkede yasaklanmasına yol açtı.

5. No Brain

2010’da No Brain bir Japon müzik festivalinde sahne aldı. Set sırasında Japon izleyicilere “Japonların tarihi çarpıtması hakkında ne düşünüyorsunuz?” Diye sordular ve ardından yüksek sesle, “Kahrolası Japon emperyalizmi!” dedi.

Ek olarak, performansları sırasında, Rising Sun bayrağını çıkardılar ve baş şarkıcı Kore ulusal marşını söylerken ikiye böldüler.

O zamandan beri No Brain Japonya’da herhangi bir performansa davet edilmedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu