K-PopNetizen

Netizenler BTS “Butter” Melodisinin 1992’de Yayınlanan Bir Nintendo Oyununun Müziğine Benzediğini Farketti

BTS’in “Butter” şarkısı, art arda yedi hafta Billboard’un HOT 100 listesinde bir numaraya çıkarak grubun bugüne kadarki en büyük şarkısı oldu. BTS ayrıca, ilk hafta satışlarında 1.975.364 kopya satan “Butter”ın CD versiyonunu da yayınladı.

Bununla birlikte, bazı netizenler “Butter”ın 90’larda piyasaya sürülen Nintendo’nun bir oyununun müziğine çok benzediğini keşfettiklerinde şaşkınlığa uğradılar. Yapımcılığını Konami’nin yaptığı ‘Monster in My Pocket‘ oyunu 1992 yılında piyasaya sürüldü ve bir çizgi roman serisine dayanıyor.

Kozo Nakamura ve Hiroshi Takeyashu tarafından bestelenen ve ‘Monster in My Pocket‘in 4. seviyesinde çalan “Tower Catastrophe” adlı şarkı dikkat çekti. Bunun nedeni, şarkının melodisinin BTS’in “Butter” şarkısına büyük ölçüde benziyor olması!

Şarkıyı aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Bu şarkının melodisi başlar başlamaz istemsizce “Smooth like butter, like a criminal undercover…” demeye başlıyorsunuz 🤣 Netizenler bu benzerlik karşısında adeta şok oldular.

Netizenler şarkının altında şu yorumları yaptılar:

Bu ne lan? Aynısı.”

Çok benziyor

Benziyor, ama bence şirketten resmi bir açıklama beklemeliyiz

Butter çalıyor sandım

Sıradan bir insan bile benzerliği anlayabilir

Netizenler, “Butter”ın arkasındaki yabancı yapım ekibinin “Monster In My Pocket”ın “Tower Catastrophe”sinin telif haklarını satın alıp almadığını merak ediyor ve Hybe’dan bir yanıt bekliyor.

Bana sorarsanız müzik dünyasında bu tarz şeyler çok normal ve çoğu prodüktör (çoğunlukla) eski şarkılardan kesitler alıp bunu bir şarkı haline getiriyorlar ve buna da “sample” deniliyor.

Hatta yabancı şarkıcılar çok defa Türk şarkılarından sample almıştır. Allianz Motto Müzik’in bu videosunda Türkçe Sample Kullanılan Yabancı Şarkıları görebilirsiniz. Demek istediğim bu müzik dünyasında gayet normal bir şey.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce BTS Butter’a benziyor mu?


Bu Yazıyı Değerlendir

Bu yazıyı çeviri ve içerik kalitesi bakımından değerlendirmen sitemizi daha iyi hale getirmemiz için çok önemli

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam Oy: 0

Bu yazı hiç oylanmamış.

Bu yazıyı beğenmemene üzüldük

Bu yazıyı nasıl daha iyi hale getirebiliriz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu