K-Pop SözlükK-Wiki

K-Pop Stan Ne Demek? – Stan Kelimesinin Kökeni

Sosyal medyada sık sık “… stanliyorum” cümlesini görüp “stanleme”nin ne demek olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Bu yüzden size “stan” “stanlemek” kelimesinin anlamını ve bu kelimenin nereden çıktığını öğreneceğiniz kısa bir yazı hazırladık. Keyifli okumalar.

Stan Ne Demek?

Stan bir kişiye (özellikle ünlülere) takıntılı derecede hayran olmaya deniliyor. Birisi “Ben Suga stanliyorum” diyorsa o kişi Suga’yı rol modeli olarak almış ve ona büyük derecede hayranlık duyuyor demektir. Stan kelimesi, “takipçi” anlamına gelen “stalker” ve hayran anlamına gelen “fan” kelimesinin birleşiminden oluşuyor.

Stan Kelimesi Nereden Çıkmıştır?

Aslında stan kelimesinin kökeni Eminem’in “Stan” adlı şarkısından geliyor. Şarkının sözleri, Eminem’e saplantılı şekilde hayran olan “Stan” adlı kişinin Eminem’e yazdığı mektuplardan oluşuyor (Stan gerçek birisi değil, kurgusal bir karakter).

Stan, Eminem’e yazdığı mektuplara yanıt gelmediği için en sonunda arabayı bir köprüden sürerek intihar ediyor.

Şarkının klibinin sonunda Eminem çok yoğun olduğu için Stan’in mektuplarını çok geç görüyor ve ona cevap mektubu yazarken Stan’in intihar ettiğini farkediyor.

Eminem’in Stan şarkısından sonra internet kültürüne “Stan” bir kelime olarak geçiyor ve birisine “saplantılı derecede hayran olmak” anlamında kullanılıyor. Eminem’in Stan şarkısını henüz dinlemediyseniz mutlaka dinlemenizi öneririm.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu