K-LİSTE

K-pop Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek

Kpop dinlerken keyif alıyor ancak kaynak araştırırken İngilizce engeli ile karşılaşıyorsan artık telaş etmene gerek yok. Koremagazin.com olarak seni anlıyoruz. Biz senin yerine araştırıp listeliyoruz ki sen içeriklere anadilinde kolaylıkla ulaş. İşte K-Pop hakkında bilmiyor olabileceğiniz 10 gerçek.

1. Eğitim maliyeti

Eğitimin maliyeti eğlence ajansları tarafından bir yatırım olarak görülüyor. Bir nevi altın almak ya da hisse senedi almak gibi. Yaptığınız yatırım değer kazanınca siz de eş zamanlı olarak kazanmış olursunuz. Kursiyerler (Stajyerler) genellikle bunun için ödeme yapmak zorunda değil. Eğitim, dans, vokal, dil dersleri ve daha fazlasını içerir. Bir stajyer bırakmaya karar verirse, o güne kadar aldığı eğitimin maliyetini şirkete ödemek zorundadır. Bir idol ilk çıkış yaptığında, kazançlarını şirkete vermek zorundadır (genellikle) eğitimlerinin maliyetini kazandıkça şirketlerine ödüyorlar. Şirket ve idollerin para dağılımı ise şirketten şirkete, hatta gruptan gruba bile değişiyor. Örnek vermek gerekirse JYP Entertainment, parayı şirket ve sanatçılar arasında eşit olarak (50-50) paylaştırıyor.

2. Yaş Önemlidir. (Büyüklerine Karşı Tutum)

Kore’de yaş her şeyden önce gelir. Daha yaşlı (yaş / rütbe) biriyle konuşurken resmi bir dil kullanmalısınız. Benzer şekilde, çocuğunuzla / daha genç biriyle konuşurken gayri resmi bir dil kullanabilirsiniz. İki kişi her ikisinin de banmal kullanması için bir anlaşma yapmadıkça, bu genellikle aynı kalır. Üyelerin çoğunlukla aynı yaş civarında olduğu bir k-pop grubunda bile, doğum tarihindeki birkaç aylık fark bile büyük fark yaratıyor. Örneğin A Ocak’ta, B ise Mayıs’ta doğduysa ve B, aynı yıl doğmuş olsalar bile, A ile hala resmi bir dil konuşmak zorundadır.

3. Geri Dönüş (Comeback)

Geri dönüş, k-pop dünyasında en çok sevilen kelime olabilir. Bir k-pop şarkıcısı / idol grubu yeni bir albüm / single çıkardığında kullanılır. Çıkış ile ilgili promosyonların “geri dönüşün” bir parçası olduğu biliniyor.

4. Seçilme Aşaması ve Gözcülük

Bazıları, seçmeler için Güney Kore’ye kadar uçmak zorunda olduğuna dair yanlış bir kanıya sahip. Açıkça yanılıyorlar.

Aslında, büyük olasılıkla bilinmeyen, gerçekleşen en tuhaf keşiflerden bazıları şunlardır:

SHINee’s Minho: Bir kayak merkezinde keşfedildi ama defalarca reddetti. Onu izleyen SM müdürü okuluna ve evine kadar onu takip etti ve kabul edene kadar teklif vermeye devam etti.
EXO-K’s Sehun: Bir kast yöneticisi ona yaklaştığında bir sokak yemeği standında ddukbokgi yiyordu. Kişinin tuhaf olduğunu düşündü ve kaçtı. Yarım saatlik bir takipten sonra nihayet kabul etti.
Twice´s Sana: Japonya’da alışveriş yaparken keşfedildi. Sevdiği oyuncu ve oyuncuların aynı şirkette olduğunu duyunca hemen kabul etti.

5. Hayran Tezahüratları (Fanchant)

Fanchantlar, sahnede performans sergileyen idollere bir tür destek sağlar. Kelimelerle açıklaması biraz zor, bu yüzden daha iyi bir fikir edinmek için şu videoyu izleyebilirsiniz:

Birisi performans sergilerken temelde daha yapılandırılmış ve kişiselleştirilmiş tezahürat edenlere verilen isimdir Fanchant.

6. Hayran Desteği

Fan desteği önemlidir. Fan siteleri (idolleri desteklemek için kurulan sosyal medya hesapları) genellikle bir idol / grup geri dönüş tarihini açıkladığında para toplar. Para, sevdikleri gruplara destek olmak için çeşitli şekillerde kullanılıyor. Örneğin, konserler ve hayran buluşmaları sırasında özelleştirilmiş pankartlar vs. Doğum günü / geri dönüş reklamları otobüslere ve metro istasyonlarına yerleştirilir.

7. Fandom

Bu, tek bir idol / grup için hayran grubu anlamına gelir. İsim genellikle idol (ler) ve hayranlar arasında özel bir anlam taşır. Ayrıca tüm fandomlar için belirli bir renk vardır ve idol / grup için resmi ışık çubuğu(lightstick) bu renkte olur.

8. Mağazacılık

K-pop ürünleri, her zaman sahip olmak istediğimiz ürünler olarak cüzdanlarımızı boşaltıyor. Sahip olmak istediğiniz ürünler temelde idolünüz / grubunuzla alakalı öğeler olur. Bulabileceğiniz az sayıda (özellikle Türkiye’de kalitesiz ve pahalı) ürün var ve bu konu hakkında ne denilebilir bilmiyorum, neyse ki yakında sizi bu sorundan kurtarmak için çalışmalara başladık ;)

9. Yayınlar

Tüm bu yayınları takip etmeyi, çok sık bir şekilde yaparsanız zihinsel ve fiziksel olarak yorulursunuz dengeyi kurmak için elinizden geleni yapmanızı tavsiye ederiz. Bir idol / grup geri dönüş yaptığında, müzik videosu YouTube’a yüklenir ve müziğin kendisi MelOn gibi yayın platformlarında yayınlanır. Temel olarak, bir hayran olarak yaptığımız şey, sevdiklerimiz grupları ve idolleri en üst noktaya taşımak ve görüntülemeler elde etmeleri için en yeni şarkılarını dinlemeye ve izlemeye devam etmektir. Bu onların M Countdown ve Show Champion gibi müzik şovlarında 1 numara olma şanslarını artırmalarına yardımcı olacaktır.

10. K-Pop Terimleri

Tüm bu terimlerin bitmeyen bir listesi var ama ben sadece daha sık duyulanları listeleyeceğim. Gerisini her zaman koremagazin.com’da bulabilirsiniz!

OT

“OT”, One True anlamına gelir. Başlangıçta bir grupta kaç üye olduğu anlamına gelir. Örneğin, on üyesi olan bir grup için, “OT10” olarak anılacaktır. Biri gruptan ayrıldığında veya bir hayran belirli bir üyeyi desteklemediğinde, kalan üyeleri “OT9” olarak adlandırır. Zaman geçtikçe, daha fazla hayran bu terimi dikkatsizce kullanmaya başlıyor, öyle ki bir alışkanlık haline geldi. Yedi üyeli bir grubun bir üyesi hastalandığında ve performans gösteremediğinde, o üyeye karşı herhangi bir hoşnutsuzluk anlamına gelmeksizin sadece geri kalanını ‘OT6’ olarak adlandırılıyorlar.

Bias/Stan

Bir bias, bir grubun en sevdiğiniz üyesidir, hayran, en sevilen anlamına gelir. GOT7’den Jackson’ın hayranıysam ve o grubun en sevdiğim üyesiyse, bir “Jackson Stan” olurum ve o benim “bias’ım” olur.

Umarım yazıyı okurken keyif almışsınızdır, bu ve bunun gibi liste içeriklerini beğeniyorsanız ve daha fazla görmek istiyorsanız lütfen yorumlarda bunu belirtin.

Bu Yazıyı Değerlendir

Bu yazıyı çeviri ve içerik kalitesi bakımından değerlendirmen sitemizi daha iyi hale getirmemiz için çok önemli

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam Oy: 0

Bu yazı hiç oylanmamış.

Bu yazıyı beğenmemene üzüldük

Bu yazıyı nasıl daha iyi hale getirebiliriz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu