K-LİSTEK-Wiki

K-Pop’ta Grup Liderleri Ne İşe Yarar? Lider Neye Göre Belirlenir?

K-Pop’ta her grubun bir lideri vardır. Kısaca Liderin görevi grubu bir arada tutmak ve üyeleri yönlendirmektir. Peki K-Pop’ta grup liderleri ne işe yarar ve grup lideri nasıl seçilir hiç merak ettiniz mi?

K-Pop Grup Liderinin Görevleri

1. Grubun Tüm Sorumluluğu Onun Üstündedir

Her K-Pop grubu liderinin yapması gereken en önemli şeylerden biri grupta olan bitenlerden sorumlu olmaktır. Bu yüzden liderlerin çoğu ciddi olurlar ve kimsenin başının belaya girmemesini sağlarlar. Sorumlu bir lidere örnek verecek olursak Girls Generations’dan Taeyeon’u örnek verebiliriz. Bir röportajda, grubu etkilememek için toplum içinde yaptıklarına her zaman dikkat ettiğini söyledi. SONE’lar, Taeyeon’un grubunu her zaman koruduğunu çok iyi bilirler.

2. Üyelere Yol Gösterirler

Üyeler grubun liderinden rehberlik alabilmelidir. Bazen grup lideri genç ise rehberlik yapması zor olabilir. Bu yüzden şirketler tarafından genellikle lider olarak atanan üye genellikle grubun en büyüğü olur. Ancak TWICE grubunun lideri Jihyo grubun yaş sıralamasında 5. en büyük yaşa sahip üyedir. Bun rağmen Jihyo’nun liderliği gerçekten takdire şayan, üyelere rehber oluşuyla, yaşın liderlikte gerçekten önemli olmadığını kanıtlıyor.

3. Grubun Sözcüsü Olurlar

Grup isterse yeni şarkılarını, isterse konser turlarını tanıtıyor olsun, grup nereye giderse gitsin gruplarını tanıtmaktan sorumlu kişi grubun lideridir. İyi konuştukları ve söylediği şeyleri iyi bildikleri sürece her dili akıcı şekilde konuşmalarına gerek yoktur. Liderler her zaman öne çıkan kişilerdir ve BTS’in lideri RM bu konuda çok iyidir. Güney Kore’de ve dünya çapında yaptıkları her röportajda RM, her zaman grubu iyi tanıtmış, anlaşılır olmuş ve bu özelliğinden dolayı hep takdir edilmiştir.

4. Üyeler İçin Her Zaman Güçlü Durmalıdırlar

Lider ile üyeler arasındaki ilişki tıpkı bir aile gibidir. Grubun lideri ebeveyn üyeleri de bu ailenin çocukları gibidir. Grupta bir şeyler olduğunda herkesin güç aradığı kişiler genellikle liderler olduğundan, güçlü kalmak onların sorumluluklarının bir parçasıdır. Güçlü durmak, “K-Pop’un Kralı” G-Dragon’un grubu BIGBANG’te kanıtladığı ve tüm gruplara örnek olduğu özelliğidir. O her zaman tüm zorluklara göğüs germiş ve güçlü kalmayı başarmıştır.

5. Çatışmaları Liderler Çözer

K-Pop idolleri de bizim gibi insanlardır, bu yüzden ara sıra kendi aralarında tartışmaları şaşırtıcı bir şey değildir. Liderler tam olarak burada devreye girer; grup içinde arabuluculuk yapar. Günün sonunda her sorunun sadece üyeler arasında değil, hayranlar ve basın gözünden de çözüldüğünden emin olurlar. Barışı sağlamak kesinlikler zor ve her yiğidin üstesinden gelebileceği bir iş değildir. EXO’nun lideri Suho, grubun tüm kariyeri boyunca sabrını ve bilgeliğini koruyabildiği için kesinlikle takdiri hak ediyor. EXO’da ne zaman tartışma çıksa, Suho üyeleri toplar, onlarla sakin bir dilde konuşur ve tarafsızca her üyenin söyleyeceklerini dinler.


Her K-pop lideri bu niteliklere sahip değildir, bu yüzden bu özellikleri sergileyenler bu sektörden aldıkları saygıyı kesinlikle hak ediyor. Gruplarının karşılaştığı tüm zorluklar ve başarılar boyunca, güvenilir oldukları için onları takdir etmekten asla yorulmayacağız. Yeni nesil K-pop liderlerinin onlara ilham kaynağı olarak bakacağını umuyoruz çünkü kesinlikle onlar gibi liderlere ihtiyacımız var.

K-Pop Grup Liderleri Neye Göre Seçilir?

Genel olarak grup liderleri hayat tecrübelerinden ötürü en yaşlı üyelerden seçilirler. Tabiki de bunun onlarca istisnası vardır. Genel olarak lider seçilecek kişide tamamı olmasa da az önce saydığımız özelliklerin birçoğu beklenir. Lider, grubun tüm sorumluluğunu alır, üyelere yol gösterir, grubun sözcüsü olur ve her zaman güçlü kalıp grup içerisindeki sorunları çözerler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu