K-LİSTE

2022’de 15. Yıldönümlerini Kutlayan Gruplar

2022, birçok yeni grubun çıkış yaptığı K-pop’ta harika bir yıl oldu! Dördüncü nesil K-pop yarışı gerçekten üzerimizde! Bununla birlikte, kutlamamız gereken bazı kilometre taşları da var. 2022 aynı zamanda bazı K-pop gruplarının 15. yıl dönümlerini kutladığı yıl. 2007’de çıkış yapan gruplar 2022’de 15 yaşına giriyor — bu gruplardan bazıları hala bizimleyken, diğer gruplar kendi yollarına gittiler ve solo kariyerlerine başladılar.

Durumları ne olursa olsun, on beş yıllık eğlence endüstrisi hiç de kısa bir zaman değil ve bugün — bu grupları tanımanın yanı sıra en büyük hit şarkılarından bazılarını sergilemek için zaman ayıracağız! Lafı fazla uzatmadan, K-pop endüstrisindeki bu on beş yıllık dönüm noktasını hangi grupların yaptığına bir göz atalım.

Girls’ Generation (Debut 5 Ağustos 2007)

Ülkenin en efsanevi kız grubu Girls’ Generation 15. yıldönümlerine günler kaldı. Son on beş yıldır bizimle harika müzik yapmaya devam ediyorlar ve birkaç hafta içinde çıkması beklenen on beş yıl dönümüne özel tam uzunluktaki yedinci albümleri için hazırlanıyorlar! Daha çok solo kariyerlerine odaklanmış olsalar da, hala gruba derin sevgilerini gösteriyorlar.

KARA (Debut 29 Mart 2007)

KARA da on beş yıl önce çıkış yaptı. Oldukça fazla üye değişikliği oldu ve resmi olarak dağıldılar, ancak son zamanlarda on beşinci yıldönümlerini kutlayan bir fotoğraf aracılığıyla hayranlarıyla bağlantı kurdular. Üyeler, fotoğrafta rahmetli Koo Hara’yı etiketlemeyi başardılar.

KARA, yayınları sırasında “Mister” ve “STEP” gibi birçok hit şarkı sergiledi ve bugün bile K-pop dünyasında bir etki bırakmaya devam ediyor.

Wonder Girls (Debut 10 Şubat 2007)

Gelmiş geçmiş en efsanevi K-pop gruplarından biri olan Wonder Girls, televizyona ilk kez Şubat 2007’de çıktı. Eğer ikinci nesil K-pop hayranıysanız, o zaman ” Tell Me”, “So Hot” ve “Nobody”, bu kadınların bu hit şarkılarla Kore’yi tamamen sardığı dönem.

2016 boyunca promosyon yapmaya devam ettiler ve şu anda solo aktiviteleri teşvik ediyorlar. Bir gün Wonder Girls buluşmasını görmek harika olurdu.

FT ISLAND (Debut 7 Haziran 2007)

FT ISLAND, bir müzik grubu şeklinde bir idol grubu olarak çıkış yaptıkları türünün ilk örneğiydi. Müzikleri tipik bir “idol grubu” dans şarkısı değildi, ancak sesleri ve enstrümanlarıyla canlı olarak icra edilen oldukça yavaş balad şarkılarıydı. İlk çıkışları erkek grubu dünyasında büyük ilgi uyandırdı ve yıllar içinde harika boplar çıkararak promosyon yapmaya devam ettiler. Belki yakın gelecekte enstrüman kullanan erkek grupların geri dönüşünü görebiliriz?

Sunny Hill (Debut 20 Eylül 2007)

Sunny Hill, yakın zamanda “How Do You Play?” 2021 kışında geri döndüler, 2007’de üç üyeli bir karma grup olarak sıcak çıkışlarını yaptılar. Yıllar boyunca sayısız üye değişikliği yaşadılar, 2012’de tam bir kız grubuna geçiş yaptılar ve bugün de müzik yapmaya devam ediyorlar! KOTA, şu anda “How Do You Play?” WSG Wannabe üyesi olarak da Sunny Hill’de!

Bu gruplardan bazılarını bu listede görmek sizi şaşırttı mı? On beş yıl herhangi bir endüstride uzun bir zaman, Seo Taiji ve Boys’un 1992’deki çıkışlarının 2007’deki 15 yıllık yıldönümünü anımsadığımı hatırlıyorum ve o zamandan bu yana 15 yıl daha geçti — zamanın nasıl geçtiğini görmek çılgınca çok hızlı uçuyor! Her neyse, bu gruplar eğlence endüstrisinde ilk kez 2007’de ortaya çıktılar ve dünyamızın bir parçası oldukları için çok mutluyuz. Bu büyük dönüm noktasına ulaştıkları için tüm bu grupları tebrik ediyoruz ve umarız önümüzdeki yıllarda K-pop dünyasında daha fazlasını görebiliriz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu