Editörün SeçimiNetizen
Trend

Netizenler, Bir iPhone 12 Reklamında Gösterilen ‘Yükselen Güneş’ Tasarımına Karşı Protestolara Karşı Apple’ın Zayıf Tepkisini Ağır Bir Şekilde Eleştiriyor

Koreli netizenler, tasarımında Japon ‘Rising Sun’ sembolü olan bir öğeyi gördükten sonra küresel bir ‘iPhone 12’ reklamına karşı öfkeli protesto seslerini yükselttiler.

Bu yılın başlarında Mart ayında vizyona giren söz konusu ‘iPhone 12’ reklamı, mutfağında tutkuyla yemek pişiren bir adamı gösteriyor. Zamanlayıcıları ayarlamaktan tarifini aramaya ve daha fazlasına kadar her adımda ‘iPhone 12’sini yardımcı olarak kullanıyor.

Bununla birlikte, reklamda, adam çok özel bir tasarıma sahip derin bir tencere kullanıyor – bir tanesi ‘Yükselen Güneş’ sembolünü fazlasıyla andırıyor. ‘Yükselen Güneş’ sembolü, İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın Kore, Tayvan, Çin’i sömürgeleştirmeye çalıştığı Japon emperyalist projesinin temsili sembolü olduğu için Güney Kore’de son derece tartışmalı ve hassas bir konudur.

‘Rising Sun’ tasarımını gördükten sonra, çok sayıda Koreli netizen ‘Apple’ı protesto sözleriyle doldurdu. Sonunda, reklam düzenlendi, ancak yalnızca Koreli izleyicilere yayınlanan versiyonu. Birçok netizen, düzenlemeyi sorunlu buldu, çünkü “düzenlenmiş” sürüm, sorunlu sembolü “bulanıklaştırmaya” çalışmak için oldukça az bir iş yapıyor.

Ancak aynı reklamın global versiyonu hala ‘Rising Sun’ sembolü ile yayınlanıyor. Apple’ın küresel ölçekteki tartışmalara verdiği ana yanıt, videoyu YouTube’da “listesinden çıkarmak” ve yorumlarını kapatmak oldu.

K-netizenler, ‘Apple’ın duruma verdiği zayıf tepkiyi alaya aldı ve şu yorumu yaptı:

  1. “Dünyadaki pek çok insan, herkesi ilgilendiren sorunlu konulara kendi gözlerini ve kulaklarını kapatmayı seçiyor.”
  2. “Ama yine de, Batı’yı seven Koreliler yine de pahalı iPhone’lar alacaklar.”
  3. “Batılı markaların hala bu sorunlu sembolün Japon tüketicilere hitap etmek için en iyi şansları olduğuna inanmaları çok saçma.”
  4. “Hoşçakal, Samsung’a geçiyorum~”
  5. “Mac almak için para biriktiriyordum ama sanırım artık o parayı başka bir yere koyabilirim.”
  6. “Tamam, anladık Apple, hepiniz Japonya’yı seviyorsunuz. Sonuçta Kore’de Samsung var.”
  7. “Şu anda bir iPhone’um olduğu için çok utanıyorum… Mümkün olan en kısa sürede bir Galaxy satın alıyorum!”
  8. “Aynen öyle! Az önce bir Galaxy’ye geçtim ve onu çok seviyorum.”
  9. “BEN’İnsanların güçlü seçici adalet duygusundan her zaman iğrenmişimdir.”
  10. “Bu tasarıma sahip bir şeye sahip olmanın Nazileri sevdiğiniz anlamına geldiğini gerçekten bilmiyorlar mı?”

Kaynak
Allkpop

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu