K-Medya

#Suga’nın “518-062” şarkısına ve arkasındaki geçmişe bir bakış

“518-062”, BTS’den Suga’nın prodüktörlüğünü yaptığı popüler ekibi D-town’ın bir şarkısı. Şarkının çıkışından önce piyasaya sürüldüğü tarihte, “Gloss” adıyla biliniyordu. Şarkı, 18 Mayıs – 27 Mayıs tarihleri arasında 1980’de gerçekleşen Gwangju Ayaklanması’nı anmak için yapıldı.

Devlet başkanı Park döneminde kapatılan demokratikleşme hareketleri yeniden yükselmeye başladı ve öğrenci sendikaları demokratikleşme, insan hakları, basın özgürlüğü ve sıkıyönetim gibi reformlar için gösterilere öncülük etti. Bu hareketler, Güney Kore Ordusu tümgenerali Chun Doo-hwan’ın sıkıyönetimi tüm ulusa yaymasına, siyasi faaliyetleri yasaklamasına ve basını susturmaya çalışmasına neden oldu. Aynı gün, gösterileri kışkırtmakla suçlanan pek çok kişi tutuklandı.

Her şey öğrencilerin 18 Mayıs sabahı Chonnam Ulusal Üniversitesi kapısında toplanmasına yol açtı, bu da askerlerin, paraşütçülerin ve polisin hem protestoculara hem de izleyicilere saldırmasıyla sonuçlandı. Masum vatandaşların ölümü ve onlara yönelik artan şiddet ile protestocuların sayısı hızla arttı ve Ordu, protestoculara ve olay yerinde bulunan herkese ateş açtı. Protestocular, 21 Mayıs’ta Orduyu şehir merkezinden çekilmeye zorlayana kadar çatışmalar devam etti. Buna karşılık, yetkililer Gwangju’nun içinde ve dışında tüm yolları ve iletişimi engelledi. 27 Mayıs’ta Ordu şehrin kontrolünü geri almayı başardı.

Resmi ölü sayısı açıklanmadı, ancak o günlerde yüzlerce sivil öldürüldü, işkence gördü, kayboldu ve yüzlercesi daha sonra tutuklandı. Bunlardan yedisi idam, on ikisi ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

On yıldan fazla bir süre sonra Demokrasi nihayet Güney Kore’ye döndü. 1996’da Chun Doo-hwan vatana ihanet ve cinayetten suçlu bulundu ve 1997’de kurbanlar için bir Ulusal Mezarlık inşa edildi.

Gwangju Ayaklanması, Güney Kore siyaseti, tarihi ve sonraki hareketleri üzerinde derin bir etkiye sahipti ve Güney Korelilerin otoriter rejimlere karşı ve demokrasi mücadelesinin bir sembolü haline geldi.

O dönemde ordunun çocukların hayatını bile esirgemediği ve yeni yayınlanan resimlerde sıkıyönetim ordusunun masum vatandaşlara zulmedilirken güldüğünü gösteriyordu.

“518-062” şarkısı Yoongi tarafından üretildi ve D-town lideri Naksyeon ona eşlik etti. Şarkının adı iki bölümün birleşimidir:

1) Gwangju Ayaklanması’nın tarihi olan “5.18”.
2) “062” Gwangju’nun alan kodudur.

Ve şarkı sözleri herkesten bu hareketi bir kez daha hatırlamasını ve asla unutulmasına izin vermemesini istiyor.
Şarkı Mayıs 2010’da Gwangju’da bir festival için yapıldı, ancak elendi.

Yoongi, Pann’da kendi yaptığı bir video yayınladı ve şarkı hakkında şunları açıkladı:
“Mayıs ayında Gwangju’daki beste şarkı festivali Cheong”a başvurdum, ancak şarkım ilk ön turda acımasızca bırakıldı. ㅠㅠ… Onu bir kenara atmak konusunda isteksizdim, bu yüzden burada Nate Video bölümünde yayınlıyorum. Daegu’da aktif olan hip-hop ekibi D-TOWN’in lideri Naksyeon hyung-nim rap yaptı. D-TOWN’ın yapımcısı Gloss, bu şarkıyı 518-062 yaptı. 518-062’nin anlamı, Demokrasi Yanlısı Hareketin meydana geldiği tarih olan 5.18’den Gwangju bölge kodu 062 ve 518’in birleşik sözcükleridir. 0’dan altı ikiye beş-bir-sekiz; başka bir deyişle, Gwangju’daki 5.18 hareketinin yükselişinin anlamı ” Bu şarkı, hafızalarımızda giderek unutulan 5.18 Demokrasi Yanlısı Hareketi hakkında bir kez daha düşünmek için yapıldı.

518-062 sayılarını okursanız, bir posta kodu düşünmüş olabilirsiniz. (Eğer yapmadıysan üzgünüm) Kelimeleri bir posta kodunu düşünerek yaptım. Umarım bu şarkı 518-062 bir posta kodu olur ve birçok insana ‘5.18 Demokrasi Yanlısı Hareketi unutmayacağım. Daegu Hip Hop Crew D-TOWN’ın adresi http: //club.cyworld.com/clubV1 … görülecek çok şey olmasa da, lütfen gelip sık sık ziyaret edin !! “

Videoyu İngilizce altyazılı olarak buradan izleyebilirsiniz:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu