K-LİSTEK-Pop

Kore’de Platin Şarkı Sertifikasına Sahip Kız Grupları

Aşağıda listeleyeceğimiz kız grupları Güney Kore’deki en başarılı gruplardan bazıları ve bunu kanıtlayacak sertifikalara sahipler. İşte “Platin Şarkı Sertifikasına” sahip kız grupları.

1. BLACKPINK

BLACKPINK‘in Haziran 2018’de çıkarttığı “DDU-DU-DDU-DU” şarkısı, piyasaya sürüldükten 5 ay sonra Platin Şarkı sertifikası aldı ve 10 ay sonra Platin indirme sertifikası aldı. Bu Blackpink grubunu, “DDU-DU-DDU-DU” piyasaya sürüldükten sonra resmi olarak Platin sertifikayı en hızlı alan kız grubu parçası yapıyor.

BLACKPINK

Devamında çıkan “Forever Young” şarkısı da iki Platin sertifikaya sahip ve yayınlandıktan 21 ay sonra Platin şarkı sertifikasını ve 18 ay sonra da indirme sertifikasını aldı.

Ayrıca, BLACKPINK’in üç Platin sertifikalı albümü (Square Up, Kill This Love ve Special Edition: How You Like That) ve bir Million sertifikalı albümü (The Album) vardır.

2. Red Velvet

Red Velvet’in Ocak 2018’de çıkan “Bad Boy” şarkısı, piyasaya sürüldükten 27 ay sonra Platin indirme sertifikası aldı.

Red Velvet

Ayrıca Aralık 2019 parçası “Psycho”, piyasaya sürüldükten 11 ay sonra Platinum şarkı sertifikasını aldı.

3. TWICE

TWICE‘ın Gaon’da Platin sertifikalı üç şarkısı vardır. Temmuz 2018 ‘de “Dance The Night Away”ı, piyasaya sürdükten 8 ay sonra Platin şarkı sertifikası aldı ve 14 ay sonra Platin indirme sertifikası aldı.

TWICE

Kasım 2018 parçası “Yes or Yes”, piyasaya sürüldükten 9 ay sonra Platin şarkı sertifikası aldı ve 15 ay sonra Platin indirme sertifikasını aldı.

TWICE

Son olarak, TWICE’ın Nisan 2018’de yayınladığı “What is Love” şarkısı, piyasaya sürüldükten 19 ay sonra Platin şarkı sertifikası aldı ve 28 ay sonra Platin indirme sertifikası aldı. Bu, TWICE’ı Güney Kore’de en çok Platin şarkı sertifikasına sahip kız grubu yapıyor.

TWICE ayrıca altı Platin sertifikalı albüme (What is Love ?, Summer Nights, Yes or Yes, Fancy You, Feel Special ve Eyes Wide Open) ve bir Double Platinum sertifikalı albüme (More & More) sahip.

4. MAMAMOO

MAMAMOO’nun Mart 2018 şarkısı “Starry Night”, piyasaya sürüldükten 8 ay sonra Platin şarkı sertifikası aldı ve 16 ay sonra Platin indirme sertifikası aldı.

MAMAMOO

Kasım 2019’daki “HIP” adlı parçaları da yayınlandıktan 12 ay sonra Platin sertifikasına sahip oldu.

5. ITZY

ITZY’nin Şubat 2019’da yayınlanan şarkısı “DALLA DALLA”, piyasaya sürüldükten 9 ay sonra Platin yayın sertifikası ile ödüllendirildi ve bu da onları, çıkışlarından sonra Platin sertifikasını en hızlı alan kız grubu ve ilk şarkıları Platin sertifikalı olan tek kız grubu haline getirdi.

ITZY

6. Oh My Girl

Oh My Girl’ün Nisan 2020 şarkısı “Nonstop”, piyasaya sürüldükten 11 ay sonra Platin şarkı sertifikası aldı.

Oh My Girl

7. MOMOLAND

MOMOLAND’ın Ocak 2018’de yayınlanan şarkısı “BBoom BBoom”, piyasaya sürüldükten 7 ay sonra Platin şarkı sertifikası aldı ve 18 ay sonra Platin indirme sertifikasını aldı.

MOMOLAND

8. Bolbbalgan4

Eski ikili Bolbbalgan4’ün Mayıs 2018 şarkısı “Travel”, piyasaya sürüldükten 6 ay sonra Platin şarkı sertifikası aldı ve 11 ay sonra Platin indirme sertifikasını aldı.

Bolbbalgan4

Nisan 2019 şarkıları “Bom”, piyasaya sürüldükten 14 ay sonra Platin indirme sertifikasını aldı.

9. Davichi

Davichi’nin Mayıs 2019’da yayınlanan şarkısı “Unspoken Words”, piyasaya sürüldükten 11 ay sonra Platin Şarkı sertifikası ile ödüllendirildi.

Davichi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu